Wywiad: Projekt “Relaks na Bukowcu” – rozmawiamy z pomysłodawcą projektu Marcinem Nesterowiczem

Wywiad: Projekt “Relaks na Bukowcu” – rozmawiamy z pomysłodawcą projektu Marcinem Nesterowiczem

9 sierpnia, 2021 0 przez Dino19833

Pierwszy raz Mieszkańcy Legionowa mogą głosować na inwestycje zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Jedną z propozycji jest projekt obywatelski pod nazwą „Relaks na Bukowcu”. Na realizacje zadań w ramach budżetu obywatelskiego przewidziano 500 tys. zł. W finale znalazło się 12 inwestycji.

Jedno ze zgłoszeń dotyczy zagospodarowania zaniedbanej działki miejskiej znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Wąskiej i Wrzosowej na Bukowcu w Legionowie. Na terenie o powierzchni około 5 tys. m2 miałby powstać plac zabaw dla dzieci, dedykowany wybieg dla psów oraz teren zielony z ławkami dla dorosłych. Koszt planowanej inwestycji wynosi 379 tys. zł.

Wnioskodawcą tego zadania jest mieszkaniec Legionowa Marcin Nesterowicz, z którym przeprowadziliśmy krótką rozmowę.

Jakie prace musiał Pan wykonać w celu złożenia wniosku, co było konieczne do zrealizowania po stronie wnioskodawcy?

Złożenie wniosku nie jest trudne, należy poświęcić trochę czasu na przygotowanie formalne oraz kalkulacje. W moim przypadku jest to praca zbiorowa i korzystałem z pomocy wielu życzliwych temu projektowi  osób.

Jak Pan ocenia założenia budżetu obywatelskiego, co jest dobre, a co wymagałoby zmiany?

Idea budżetu obywatelskiego jest świetna, szczególnie, że w naszym mieście jest dużo osób, które traktuje je tylko jak sypialnie. Liczę, że dzięki takim inicjatywom może zaczną czuć się współgospodarzami i zaczną się interesować naszym miastem.

Odzew jaki jest przy tym projekcie napawa mnie optymizmem, dużo osób włączyło się w akcję promocyjną. Pokazuje to też, że mieszkańcom brakuje terenów zielonych, w sumie nie dziwie się skoro mieszkamy w jednym z najbardziej zagęszczonych miast w Polsce.

Jest to pierwszy taki budżet i wydaje mi się, że powinny być pewne uregulowania, nie ma sensu z budżetu obywatelskiego przeznaczać środki na inwestycje, które są w zakresie spółek miejskich czy klubów sportowych, mam na myśli remont szatni dla piłkarzy ręcznych, to powinno zostać wykonane przez miasto.

Czy 500 tys. przeznaczone na budżet obywatelski jest wystarczającymi środkami?

Pamiętajmy, że budżet obywatelski wystartował już dawno, przez 1,5 roku pandemii został zawieszony i nawet te 500 tys dziś nie są równe 500 tys dwa lata temu. Uważam, że środki są zbyt niskie ale dobrze, że są.

Co wyróżnia ten projekt i dlaczego wg Pana warto na niego zagłosować?

Jest to projekt dla mieszkańców  i to mieszkańcy będą beneficjentami tego projektu. Idealnie wpisuje w nasze potrzeby zwiększanie ilości  terenów zielonych w naszym mieście (najbardziej zagęszczonym w Polsce). Leży blisko ścieżki rowerowej do Nieporętu, także rowerzyści  z całego Legionowa będą mogli odpocząć.

Zachęcam wszystkich mieszkańców do głosowania na ten projekt. Głosowanie trwa do 15 sierpnia. Więcej o projekcie na stronnie www.3p-bukowiec.pl

/DB/