Jeden dzień na Mazowszu

Jeden dzień na Mazowszu

1 lipca, 2021 0 przez monika

Każdy kto ma dzieci wie, że potrzebują one mnóstwa aktywności. Bardzo chętnie spędzają czas w nowych, ciekawych miejscach pełnych atrakcji dostosowanych do ich wieku. Czasem daleka podróż z maluchami bywa męcząca, ich cierpliwość szybko się kończy, dlatego idealnym rozwiązaniem mogą być jednodniowe wyjazdy. Dzięki, którym nasze wakacje wcale nie musza być nudne.

Szukamy miejsc na  świeżym powietrzu idealnych na odpoczynek. Mazowsze ma mnóstwo atrakcji na jednodniowy wypoczynek.

Podpowiadamy gdzie warto się wybrać na krótki wyjazd.

TWIERDZA MODLIN

Gigantyczna Twierdza Modlin to jeden z najlepiej zachowanych systemów umocnień w Europie. Możemy ją porównać jedynie do francuskiego Verdun. O jej unikalnym charakterze decyduje także malownicze położenie w otoczeniu lasów, u zbiegu trzech rzek – Wisły, Narwi i Wkry.

Całość zabudowy tworzy ponad 30 obiektów, z których wiele jest udostępnionych do zwiedzania. Cytadela Twierdzy jest najdłuższym w Europie i drugim na świecie wolnostojącym budynkiem o imponującej długości ponad 2,2 km.

Twierdzę najlepiej zwiedzać z lokalnym przewodnikiem.

PŁOCK

Historyczna stolica Mazowsza, która na przełomie XI i XII wieku była faktyczną stolicą Polski, a prawa miejskie uzyskała wcześniej niż Kraków, Poznań i Wrocław . Płock jest jednym z najciekawszych miast na mapie turystycznej Mazowsza. Jego zwiedzanie najlepiej zacząć od wizyty w Centrum Informacji Turystycznej. Znajduje się ono Starym Rynku, w którym można zaopatrzyć się w ciekawe materiały i uzyskać pomoc w zaplanowaniu wycieczki. My proponujemy odwiedzić  Wzgórze Tumskie z bazyliką konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Muzeum Diecezjalnym w zabudowaniach dawnego Zamku Książąt Mazowieckich. Stary Rynek z XVIII i XIX-wiecznymi kamienicami, ratuszem i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, powstałe w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej. Świątynię Miłosierdzia i Miłości wzniesiona w rzadko w Polsce spotykanym stylu gotyku angielskiego. „Małachowianka”, która jest najstarszą szkołą w Polsce. ZOO do którego najlepiej dotrzeć Ciuchcią Tumską.

ŻYRARDÓW

Miasto nazwane na cześć Filipa de Girarda, pierwszego dyrektora technicznego zakładów przędzalniczych i wynalazcy przędzarki i turbiny wodnej. Żyrardów wyróżnia się jedynym w Europie, niemal w całości zachowanym zespołem budynków. Są o budynki fabryczne, mieszkalne i użyteczności publicznej miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku. Spacer po mieście zbudowanym z czerwonej cegły najlepiej zacząć od Resursy. Tym bardziej, że to właśnie tutaj mieści się m.in. centrum informacji turystycznej. Można w nim zaopatrzyć się w mapkę miejskiego szlaku turystycznego. Dzięki której możemy odkryć piękno i niezwykły klimat miejsca, właśnie przeżywa swój renesans. Zabytkowe industrialne zabudowania ponownie tętnią życiem pełniąc m.in. funkcje: muzealne i tu koniecznie należy odwiedzić Muzeum Lniarstwa. Pełni też funkcje hotelowe, gastronomiczne, mieszkaniowe i handlowe, a stare mury dzięki starannie prowadzonej rewitalizacji cieszą oko swoim wyglądem. Na spacer idealny jest zaaranżowany w stylu angielskim park im. Karola Dittricha. W lecie świetnym miejscem na wypoczynek jest Zalew Żyrardowski.

PUŁTUSK

Wizyta w XV-wiecznym zamku i spacer po przylegającym do niego najdłuższym brukowanym rynku w Europie. A może przejażdżka rowerem wodnym, łódką, kajakiem lub gondolą po Narwi i połączonych z nią kanałach, okalających najstarsze części miasta. To główne atrakcje Pułtuska. Mówi się o nim „mazowiecka Wenecja”. Nie sposób bowiem odmówić mu niezwykłego uroku, który nadają wielowiekowe zabytki i malownicza rzeka z systemem kanałów. W Pułtusku powinnyśmy zobaczyć również: kolegiatę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny ze słynnym sklepieniem pułtuskim. Warto odwiedzić również Muzeum Regionalne w gotycko-renesansowej wieży dawnego ratusza i w kamienicy przy ul. Rynek 36, w której to znajduje się ekspozycja „Napoleon w Pułtusku”, XVI i XVII-wieczne kościoły: św. Krzyża, świętych Piotra i Pawła

KONSTANCIN-JEZIORNA

Jedyne w województwie mazowieckim uzdrowisko, którego historia sięga końca XIX wieku. Konstancin-Jeziorna położony jest na obrzeżach Warszawy, w otoczeniu kilku rezerwatów przyrody i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Jego największą atrakcją jest Park Zdrojowy z tężnią solankową. Rozpyla ona w powietrzu solankę wydobywaną z głębokości ponad 1,5 km oraz licznymi kawiarniami i restauracjami. Z zabytków warto zobaczyć okoliczne przedwojenne wille i pałace. Wiele z nich pozostaje w rękach prywatnych, ale część otwiera swoje podwoje dla turystów. I tak na przykład Willa Świt mieszcząca Dom Pamięci Stefana Żeromskiego i Willa La Fleur. A podziwiać w niej można wystawę dzieł polskich i żydowskich artystów działających w XX wieku we Francji. Dużą atrakcją Konstancina jest prezentowana w Konstancińskim Domu Kultury wystawa wycinanek z Kolekcji Antoniego Śledziewskiego. Można tu zobaczyć dzieła z najważniejszych regionalnych ośrodków wycinankarstwa w Polsce. Wykonane są one przez najwybitniejsze indywidualności twórcze w powojennej historii tej dziedziny.

Źródło: mazovia.pl