Ujęcie obywatelskie sprawcy kradzieży piły spalinowej

Ujęcie obywatelskie sprawcy kradzieży piły spalinowej

25 maja, 2021 0 przez Dino19833

Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Tak też uczynił właściciel posesji w gm. Serock, który ujął złodzieja z jego piłą spalinową. Sprawca kradzieży był nietrzeźwy. Za ten czyn grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Serocka zostali wezwani do jednej z gminnych miejscowości, gdzie właściciel posesji ujął sprawcę kradzieży piły spalinowej.

Po przybyciu na miejsce mundurowi ustalili, że 63-latek wszedł na posesję, a następnie do garażu, skąd wziął piłę spalinową o wartości 1200 zł. Właściciel posesji, zaniepokojony odgłosami dochodzącymi z podwórka natychmiast wyszedł z domu i zauważył złodzieja, którego obezwładnił. O zaistniałym zdarzeniu poinformował dyżurnego Serocka.

Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży piły motorowej. Za ten czyn kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę należy niezwłocznie przekazać w ręce Policji.

źródło: KPP Legionowo