Chojnowski Park Krajobrazowy

Chojnowski Park Krajobrazowy

13 kwietnia, 2021 0 przez monika

Rozlewiska rzeczne, wydmowe pagórki, zalewy,  lasy ułożone między Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią to właśnie Chojnowski Park Krajobrazowy. Jest jednym z dwóch parków krajobrazowych leżących blisko Warszawy. Utworzony został 7 czerwca 1993 roku na terenie 5 gmin: Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, Prażmów i Tarczyn w celu ochrony cennego kompleksu Lasów Chojnowskich, doliny rzeki Jeziorki i pradoliny Wisły z malowniczą skarpą oraz rezerwatami.

Położony na lewym brzegu Wisły Chojnowski Park Krajobrazowy zajmuje tereny płaskie, rzadko urozmaicone niewielkimi wzniesieniami pochodzenia wydmowego. Cennymi elementami krajobrazu tego terenu jest dolina rzeki Jeziorki wraz z dopływami: rzeką Zieloną i Tarczynką.

Większość powierzchni Parku zajmują lasy. W przeważającej części są to bory mieszane, z przewagą sosny i udziałem dębu, brzozy i lipy. Na żyźniejszych glebach występują grądy, z przewagą dębu szypułkowego, z domieszką grabu i sosny, czasem lipy i osiki. W zespołach tych często spotyka się leśne drzewa owocowe typu jabłoń płonka, grusza polna i czeremcha. Natomiast przy dolinach rzek można spotkać fragmenty lasów łęgowych. W składzie gatunkowym lasów spotkać też można pojedyncze buki, które prawdopodobnie wprowadzone zostały sztucznie.

Na obrzeżach parku zachowały się zabytkowe dworki i wille oraz wojenne cmentarze, do których można dotrzeć korzystając z jednego ze szlaków turystycznych.

Dzięki swoim walorom przyrodniczym i krajobrazowym, Chojnowski Park jest chętnie odwiedzany przez turystów. W związku z tym, myśląc o nich wyznaczono tu siedem znakowanych szlaków turystycznych oraz sieć ścieżek dydaktycznych pieszych, jak i rowerowych.

Jak zwiedzać park

Piesze zwiedzanie możemy rozpocząć z Konstancina-Jeziorna lub Zalesia Górnego. Ścieżki, które się zaczynają w tych miejscowościach przecinają rezerwaty i lasy parku. Można nimi dotrzeć do najciekawszych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym. Dla rowerzystów proponujemy rasy, które zaczynają się w Lesie Kabackim lub Powsinie, są one idealne na całodniowe wycieczki.

Chojnowski Szlak Rezerwatów Przyrody ma długość 20 kilometrów. Szlak zaczyna się w Konstancinie-Jeziorna, biegnie przez kilka chojnowskich rezerwatów o dociera do Zimnych Dołów orz zalesia Górnego. Jest to idealny szklak na piesze wędrówki, natomiast zimą dla narciarzy biegowych.

Kolejny szlak przeznaczony głownie na piesze wyprawy to Główny Szlak Lasów Chojnowskich. Biednie on z miejscowości Ustanówek do Konstancina-Jeziorna i ma długość 16 kilometrów.

Blisko 10-kilometrowy Chojnowski szlak Zabytków Przyrody biegnie z Zalesia Górnego do rezerwatu Chojnów. na tej trasie możemy podziwiać miedzy innymi pomnik przyrody – Dąb Stephana oraz dolinkę rzeczki Zielonej.

Szlak Nadwiślański, to kolejny szlak, który zaczyna się w Konstancinie-Jeziorna, a prowadzi do Góry Kalwarii. Jego atrakcyjność polega na klimatycznym starorzeczu Wisły oraz mazowieckich sadach i zabytkowej architekturze.

Możemy zrobić pętlę wokół Konstancina-Jeziorna zaczynając w centrum miasta. Trasa wiedzie nas przez Skolimów, rzeczkę Małą i obrzeża Lasów Słomczyńskich. Łącznie do pokonania mamy 9 kilometrów szlakiem Zabytków Architektury.

A może rowerem

Fantastycznych tras nie brakuje również dla rowerzystów. Chojnowski Szlak Rowerowy o długości 33 kilometrów zaczyna się w warszawskim Powsinie. Rowerem przejedziemy las Kabacki, Julianów, Piaseczno,  Żabieniec, Las Chojnowski, Orzeszyn i Górę Kalwarię.

Mamy również do wyboru Rowerowy Szlak Wisły o takim samym dystansie 33 kilometrów, które początek również jest w Powsinie. Jest to idealny szlak dla osób interesujących się zabytkami i architekturą. Jadąc tym szlakiem przejeżdżamy przez Konstancin-Jeziornę, Obory i Górę Kalwarię dojeżdżając do ruin zamku w Czersku.

Największą popularnością cieszy się 16-kilometrowa ścieżka rowerowa Doliną Jeziorki. Pętla rozpoczyna się w Prażmowie, przecina rezerwat Skarpa Jeziorki, a stamtąd, mijając Aleksandrów i Zawodne, z powrotem kieruje się do punktu początkowego.

Inne atrakcje czekające na nas

W okolicach parku leży Konstancin-Jeziorna – jedne uzdrowisko na Mazowszu.  W miejskim Parku Zdrojowym można odnaleźć ścieżki i pomosty spacerowe, plac zabaw, boisko do siatkówki i tężnię. Dla fanów architektury proponujemy domy z początku XX wieku, które zaprojektowane zostały przez czołowych polskich architektów. Szczególnie polecamy willę Jutrzenkę i willę Ustronie, które są wizytówka miasta.

Barokowy dwór Potulickich możemy zobaczyć w pobliskich Oborach, natomiast we wsi Zawodne – zabytkową zabudowę wraz z młynem.

W okolicach Górek Szymona, położonych nad brzegiem rzeki Jeziorki, znajduje się otoczona zielenią plaża, przy której ciągnie się pas piaszczystych wydm.

Serdecznie zachęcamy do podróżowania po Mazowszu i poznania regionalnej architektury i przyrody.

źródło: http://parkiotwock.pl/