Zaskakująco piękna Puszcza Kozienicka

Zaskakująco piękna Puszcza Kozienicka

30 marca, 2021 0 przez monika

Szukacie miejsc na krótkie wypady? Przygotowaliśmy kolejną wycieczkę, w której prezentujemy ciekawe, godne uwagi atrakcje, w sam raz na jednodniowe lub weekendowe wycieczki.  W trakcie wędrówki po Mazowszu warto odwiedzić Puszczę Kozienicką – jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych w kraju.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Kozienicka” powstał 19 grudnia 1994 roku, jako jeden z pierwszych w Polsce. Obejmuje on powierzchnię ponad 30 tys. ha.

To doskonałe miejsce do prowadzenia edukacji leśnej oraz uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Od lat, tutejsze nadleśnictwa rozbudowują infrastrukturę turystyczno-edukacyjną, organizują liczne konkursy przyrodnicze i imprezy ekologiczne.

Na zmotoryzowanych turystów czekają liczne parkingi leśne. Wypoczynku i schronienia w leśnej kniei można szukać korzystając z wielu wiat turystycznych, stołów i ław. Znajdujące się w najatrakcyjniejszych miejscach tablice informacyjne, które pozwalają poznać wiele leśnych tajemnic i zwyczajów. Z pewnością uczą one poszanowania przyrody.

Nadleśnictwo Kozienice stworzyło ścieżki edukacyjne “Śródborze” i “Królewskie Źródła”. Cieszą się one niezwykłą popularnością, przede wszystkim ta druga, gdzie z tarasu widokowego i pomostów można podziwiać malowniczo meandrującą rzekę Zagożdżonkę. Ze specjalnie wyznaczonego miejsca można obserwować ptaki. Przy niewielkim szczęściu spotkamy tam bociana czarnego, orlika krzykliwego, żurawia czy kraskę. Na terenie Puszczy Kozienickiej występuje ponad 218 gatunków ptaków.

To nie jest tak daleko

Do “Królewskich źródeł” można dojechać od drogi wojewódzkiej nr 737, łączącej Radom z Kozienicami. Dojazd do ścieżki (3,5 km) od szosy Radom – Kozienice w kierunku “Leśniczówki” drogą po starej kolejce wąskotorowej.

Nazwa ścieżki “Królewskie źródła” pochodzi od lokalnej nazwy źródła, z którego według miejscowej tradycji pił wodę król Władysław Jagiełło. Jego Królewska Mość często polował w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej, a stacjonował w pobliskiej Jedlni. Bez wątpienia w opinii okolicznych mieszkańców, woda z “Królewskiego źródła”, ma specyficzne właściwości smakowe i zdrowotne, przede wszystkim na dużą zawartość związków mineralnych.

Długość całkowita ścieżki wynosi 3 km (za wyjątkiem odcinka wzdłuż rzeki Zagożdżonki, jest dostępna również dla osób niepełnosprawnych), a jej przejście zajmie około 2-3 godzin. Na trasie usytuowanych jest 11 tablic informacyjnych dzięki którym będziemy mogli zapoznać się z lokalizacją, krótką charakterystyką, zadaniami Leśnego Kompleksu Promocyjnego i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Poznamy wydarzenia z historii Puszczy i leśnictwa, problemy wynikające z rozwoju naszej cywilizacji. Dowiemy się również o bogactwie przyrodniczym Puszczy. 11 punktów tematycznych to: k wąskotorowa, drzewostan zagospodarowany, las o charakterze naturalnym, przełom Zagożdżonki, gony bobrowe, królewskie Źródła, ochrona przyrody, jak rośnie las?, sposób odnawiania lasu, stare spały, ochrona lasu przed szkodliwymi owadami.

A może na rowerze?

Na miłośników wędrówek rowerowych czekają między innymi ścieżka rowerowa przy ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni Letnisko. Uznanie wśród miłośników wędrówek rowerowych zdobyła również ścieżka rowerowa „Miodne” przy Nadleśnictwie Zwoleń.

O świetności Puszczy Kozienickiej” świadczą wiekowe drzewa, występujące nie tylko w rezerwatach. Dominującym gatunkiem w puszczy jest sosna pospolita. Uważny obserwator może odnaleźć tu dwie ciekawe odmiany tego gatunku: formę kołnierzykowatą i formę guzowatą sosny pospolitej. Ponadto na leśnym szlaku można odnaleźć oba gatunki dębów (szypułkowy i bezszypułkowy), olszę czarną, jodłę i brzozę. Warto podkreślić, że przez Puszczę Kozienicką przebiega północna granica zasięgu jodły, a także buka, jaworu oraz wiązu górskiego.

źródło: kozienice.radom.lasy.gov.pl