Łochów. Pałac, poeta i łoś

Łochów. Pałac, poeta i łoś

2 marca, 2021 0 przez monika

Łochów to niewielkie miasteczko położone nad Liwcem, w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Idealne miejsce na bazę wypadową dla miłośników wycieczek rowerowych i pieszych. Z pewnością dla wielbicieli spływów kajakowych i plażowania nad rzeką. Bądź dla osób zakochanych w pałacykach i dworkach otoczonych starymi, tajemniczymi parkami. I w Norwidzie. To właśnie pałacyk w Łochowie był jednym z ostatnich miejsc na polskich terenach. Cyprian Kamil Norwid odwiedził tuż przed swoim wyjazdem na Zachód. Na zawsze.

Miasteczko z łosiem w herbie

Do Łochowa można wybrać się samochodem ale o tej opcji więcej na końcu. Bez wątpienia można wskoczyć z rowerem lub kijami do nordic walkingu do pociągu zmierzającego ze stacji Warszawa Wileńska w stronę Małkini. Godzina jazdy, mijamy Urle, most na Liwcu, Barchów i już jesteśmy w Łochowie.

Na stacji wita nas niewielki, stylowy budynek stacji z 1866 r. Ma on na koncie epizod filmowy – zagrał w drugim odcinku serialu „Dom”. Na ścianie budynku widnieje herb miasta – głowa łosia na zielonym tle – naszkicowany jakby znajomą kreską… Zgadza się! To rysunek Szymona Kobylińskiego, który mieszkał w pobliskim Gniazdowie, nad samym Liwcem. Dziś można tam wynająć nocleg w pięknym drewnianym domu. Stary drewniany dom czeka też na gości na wylotówce w stronę Wyszkowa. Radziówkę z pewnością pokochają wielbiciele koni i ukraińskiej kuchni. Tutaj poza noclegami można zamówić u gospodyni dwa ciepłe domowe posiłki dziennie (placki z kapustą – rewelacja!).

Dlaczego warto w Łochowie zatrzymać się na parę dni? Nadbużański Park Krajobrazowy to fantastyczne miejsce, by odpocząć, połazić lub pojeździć rowerem. Mnóstwo szlaków i bocznych asfaltowych dróg z widokiem na lasy, brzozowe zagajniki, pastwiska z końmi… To okolica pełna stajni i można znaleźć miejsca udostępniające konie na dłuższe przejażdżki. Na trasach oddalonych od głównej drogi cisza i spokój.

Można skorzystać z kursujących średnio co godzinę pociągów Kolei Mazowieckich. Podjeżdżając dwie-trzy stacje, by dotrzeć na piechotę do rezerwatów przyrody położonych wzdłuż linii kolejowej. Wilcze Błota (stacja Ostrówek Węgrowski) lub słynna Czaplowizna (stacja Topór) – to bagienne tereny, lepiej trzymać się szlaku!

Łochów leży też pomiędzy Wyszkowem a Węgrowem, można więc wyskoczyć rowerem na wycieczkę nad Bug, odwiedzić Wyszków i Kamieńczyk (17 km w jedną stronę, a po drodze koniecznie zajrzeć do Muzeum Gwizdka, tylko wcześniej trzeba się umówić!), ewentualnie udać się do Węgrowa i zamku w Liwie (ok. 30 km, czyli już poważne wyzwanie). Fantastyczne wycieczki można też zrobić wzdłuż Liwca lub wybrać się nad rzekę na spacer, by odnaleźć stare grodzisko lub największą atrakcję Łochowa – piękny XIX pałacyk, w którym można nawet… przenocować!

źródło: modanamazowsze.pl