Bagno Całowanie – niezwykłe miejsce na Mazowszu.

Bagno Całowanie – niezwykłe miejsce na Mazowszu.

19 lutego, 2021 0 przez monika

Bagno Całowanie jest unikalnym miejscem na mapie Polski. Jest jednym z największych kompleksów torfowisk na Mazowszu, przez który przebiega ścieżka spacerowa. Śmiało można je nazwać jednym z piękniejszych bagien w okolicach Warszawy.

Zaledwie 30 km od Warszawy, niedaleko miejscowości Osieck, znajduje się miejsce o wdzięcznej nazwie BAGNO CAŁOWANIE. Stworzone zostały tutaj specjalne ścieżki i kładki spacerowe dla odwiedzających. 

Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwy pobliskiej miejscowości – Całowanie. Mokradła rozciągają się na długości 15 km i szerokości 3 km. Sama trasa jest długości 3,6 km, a w tym 620 m drewnianej ścieżki przyrodniczej, dzięki której możemy wygodnie zwiedzić teren torfowiska. Zwiedzanie zaczynamy od wieży widokowej o wysokości 8 metrów, która jest idealnym punktem do obserwacji ornitologicznych.

Bagno Całowanie należy do torfowisk niskich, które zasilane są wodą podziemną spływającą spod wysoczyzny ku dolinie Wisły. Torfowisko ma wysokie walory przyrodnicze i zostało włączone do sieci europejskich obszarów chronionych Natura 2000. Ścieżka, którą spacerujemy tworzy pętlę rozpoczynając i kończąc we wsi Podbiel, a po drodze trafimy na 13 punktów dydaktycznych. Dotychczas, z bagnami mieliśmy do czynienia, tylko w przypadku rozlewisk w Kampinoskim Parku Narodowym, o których pisaliśmy w artykule o Dolince Roztoki.

Bagno Całowanie znajduje się na południowy wschód od Warszawy (pomiędzy Osieckiem, Karczewem i Całowaniem). To ok. 20 km od Otwocka i ok. 17 km od Góry Kalwarii. 

To kolejne idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.