Ty też uważasz, że kolor szlaku pieszego oznacza jego trudność ?

Ty też uważasz, że kolor szlaku pieszego oznacza jego trudność ?

13 października, 2020 0 przez Dino19833

Wielu turystów górskich uważa, że kolor szlaku oznacza jego stopień trudności. Nic bardziej mylnego. A co dokładnie oznacza kolor szlaku?

Pierwsze szlaki na terenie Polski zostały wytyczone w 1887 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Obecnie przez Polskę przebiega 63 tys. km szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich, konnych i wodnych wytyczonych przez PTTK.

Wyróżnia się następujące szlaki (nazwy określają do jakiego typu turystyki są przeznaczone):

– piesze (górskie i nizinne),

– narciarskie,

– rowerowe,

– konne,

– wodne.

Zgodnie z instrukcjami PTTK szlaki muszą zaczynać się w centrach miejscowości lub przy przystankach komunikacji zbiorowej. W mniejszych osadach powinny one startować w jednym miejscu. Wszystko dlatego, że znaki malowane są dla turystów i to ich komfort, a nieraz także bezpieczeństwo stanowi przy znakowaniu szlaków zasadę nadrzędną.

Jak wiadomo, szlaki wyznaczane są po to, by umożliwić turyście bezpieczne dotarcie z jednego miejsca w drugie, a przy okazji poprowadzenie tak szlaku, by po drodze nieobeznany z danym terenem turysta mógł dotrzeć do najciekawszych punktów topograficznych i obiektów krajoznawczych na danej trasie, tj.: miejsc widokowych
i przyrodniczych, obiektów architektonicznych czy archeologicznych. Szlaki turystyczne PTTK są w terenie oznakowane specjalnymi znakami, których kształt, wielkość itp. zmieniały się w czasie, ale w końcu dopracowano się konkretnych rozwiązań i od wielu lat one obowiązują i poniżej właśnie one zostaną zaprezentowane.

Do oznaczania szlaków na trasie i tym samym na mapie, można użyć pięciu kolorów. Najczęściej spotykamy takie znaczenie poszczególnych barw używanych na znakach:

SZLAK CZERWONY – Zazwyczaj jest to główny i najważniejszy szlak na danym obszarze. Szlak o sporej długości, który przebiega przez trasę najbardziej wartościową z punktu turystycznego. Na przykład Główny Szlak Sudecki.

SZLAK NIEBIESKI – To drugi pod względem ważności szlak. Prowadzony na długim dystansie, ale nie będący szlakiem głównym.

SZLAK ŻÓŁTY – Tym kolorem oznacza się zazwyczaj szlaki łącznikowe, czasem też dojściowe.

SZLAK ZIELONY – Szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc, lub łącznikowy, czasem też dojściowy.

SZLAK CZARNY – Najrzadziej stosowany ze względu na małą widoczność. Oznacza szlak dojściowy, rzadziej łącznikowy.

Mamy nadzieję, że podczas swoich pieszych wojaży nie będziecie już zachodzić w głowę nad kolejnymi kolorami szlaków pieszych, a wędrowanie będzie kolorową przyjemnością.

/red./